Dagbok Nidingens Fågelstation tisdag 25 november 2025

 

VÄDER

Mest klart under natt och morgon men från middagstid mer moln och upp till 75% täckning. Måttliga vindar från ONO hela dagen. Temperaturen var som lägst +0,8 grader under natten och toppade kl. 14 med +3,2 grader.

Nederbörd, ingen under dygnet från kl. 08 igår till 08 idag.

 

PERSONAL

Dennis Kraft och Sindre Magnusson. Kl. 11 anlände vår båt Stuff för årets sista transport. Olle Hydén var båtförare och med över dagen var också Eva Roos som assistent och bilförare åt Sindre.

Kl. 13:30 lämnade vi alla Nidingen för i år.

 

VERKSAMHET

Inga fångstinsatser idag,

Dagen har helt ägnats åt stationsstängning och omställning av lägenheter och anläggningar till vinterläge

 

OBSERVATIONER

Begränsade observationsverksamhet denna dag gav inget av intresse.

 

RINGMÄRKNING

Ingen ringmärkning idag.

Antalet ringmärkta fåglar denna månad är 346 och i år totalt 8 688.

 

KONTROLLER

Inga idag.

 

UPPDRAGSARBETE

Undertecknad har med assistans av Olle stäng av vattnet vilket innefattar tömning av varmvattenberedare, öppning av kranar och bortmontering av vissa blandare.

 

ÖVRIGT

Hemfärden gick till Gottskär där båten ska rengöras och sedan transporteras till vinterförvaring. På väg in mot Gottskär började motorn ryka och bete sig på ett sätt som inte var normalt. Olle fick lätta på gasen och försiktigt köra oss sista biten in till land. Det gick bra men det blir lite extra arbete under vintern med att söka och laga felet.

Väl i hamn i Gottskär väntade Lasse och Tommy på oss. Tommy fick ta hand om medtagna pärmar och dator. Lasse började med att köra Sindre och Eva med sina packningar och mig utan packning till Skallahamn där våra bilar fanns. Lasse körde sedan mig tillbaka till Gottskär där jag lastade in min packning för hemfärd till Småland.

 

Dagboken sammanställd av

Dennis Kraft

Post Skriptum

Jag var ju fortfarande rätt sjuk med feber och framför allt Sindre var orolig för mig och trodde inte att jag skulle klara av att köra de tre timmarna hem. Jag hade ju tagit lite Alvedon så jag tyckte att de borde gå bra och påbörjade hemfärden. När Sindre inte kunde övertala mig om något annat kontaktade han min fru som såklart blev orolig och jag fick gå med på att hon skulle möta upp mig ungefär halvvägs, närmare bestämt på ICA i Ullared.

Jag tog mig dit och satte mig på ICA och väntade. Även ICA-personalen blev orolig för mitt hälsotillstånd och när de upplevde mig som svår att få kontakt med ringde även de min fru som då var på väg. För säkerhets skull tillkallade de också ambulans vars personal tittade till mig. De uteslöt stroke och även de ringde min fru som fick i uppgift att köra mig direkt till akuten på Värnamo sjukhus. Alternativet var att de körde mig men då skulle det bli till Varberg vilket ju var långt hemifrån. Nu i efterhand får jag erkänna att jag inte kommer ihåg särskilt mycket av min vistelse i Ullared. Min kusin anlände dock med min hustru och de ledde in mig i min bil som hustrun körde direkt till Värnamoakuten. Väl där blev jag snabbt omhändertagen. Min temp sa de var 41,6 men det var nog en överdrift för de skrev bara 41,4 i journalen och CRP var en bit över 300. Diagnosen bakteriell lunginflammation.

Det blev inläggning på sjukhus (för första gången i mitt 75-åriga liv). dropp, extra syretillförsel och antibiotika intravenöst. Efter fyra dagar fick jag åka hem med antibiotika i tablettform tio dagar framåt. Då var tempen nere på 38,5 och CRP på 120 och vikten sex kilo lägre än före sjukdomen. Det gick inte att fastslå exakt vilken bakterie som drabbat mig. Misstankarna var ornitos (papegojsjuka) eller legionella (legionärssjuka) men det odlingar som gjordes kunde inte verifiera detta så vilken bakterie det var gick inte att fastställa.

Efter jul var jag dock återställd och i februari-mars är det dags för ett nytt pass på Nidingen.

DS

Författare: Nidingen

Stationschefer för Dagbok m.m.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *