Dagbok Nidingens Fågelstation – Måndag 21 september 2026

 

VÄDER

Under efternatten fram till gryningen blåste det från NV ca 17 m/s i medel och ca 20 m/s i byarna. Från gryningen hade vi en molnfri himmel med strålande solsken och god sikt. , Under eftermiddagen mojnade vinden till som minst NV medel 8 m/s under de två sista dagtimmarna.

Kl. 02:00 VNV medel 17 m/s, byvind 22 m/s, temperatur 14,5 °C
Kl. 08:00 NV medel 14 m/s, byvind 17 m/s, temperatur 14,5 °C
Kl. 14:00 NV medel 11 m/s, byvind 13 m/s, temperatur 15.4 °C
Kl. 20:00 NV medel 8 m/s, byvind 12 m/s, temperatur 15,5 °C

Lägsta temperaturen låg på 14,2 °C kl. 05-06 medan vi hade den högsta på 15,8 °C kl. 18.

Nederbörd: 0,0 mm mellan 08:00 i går och 08:00 idag.

 

PERSONAL
Kasper Wieck, Oscar Gustavsson, Mathilda Lindberg och Uno Unger

 

VERKSAMHET

18 burar i Kausan 08:00 – 18:00, 180 burtimmar.

 

OBSERVATIONER

Skogsduva, ett ex på sträckförsök.

Kustpipare, en 1K rastande.

Spovsnäppa, en 1K rastande på Playan.

Havssula, ca 50 sträckande.

Stenfalk, två ex sträckande mot SV

 

HÄCKFÅGLAR

Inget anteckningsvärt.

 

RINGMÄRKNING
26 fåglar av 3 arter:

Kärrsnäppa 15, Ängspiplärka 4 och Skärpiplärka 7.

Antalet ringmärkta fåglar denna månad är 439 och hittills i år totalt 5 409.

 

KONTROLLER

Korttidskontroll av två kärrsnäppor samt en kontroll av en färgringmärkt skärpiplärka märkt som pullus 19 juli 2025.

 

UPPDRAGSARBETE

Ingenting idag.

ÖVRIGT

När dagens havsfågelskådning skulle påbörjas var det någonting som saknades på himlen intill nya fyren, flaggstången! I den hårda NV-vinden under natten gick flaggstången av längst ner vid fästen och låg på marken. Till skillnad från igår sträckte endast ett fåtal havssulor runt ön och vi ägnade dagen åt vadarfångst och iordningsställande av materiel inför morgondagens personalbyte.

 

De första fåglarna fångades i burarna vid 09-rundan, men när de skulle vägas startade inte vågen. Efter felsökning kom vi fram till att vi hade strömavbrott på ön, detta på grund av att luftledningen på Hållsundsudde skulle bytas. Strömavbrottet var föranmält, men bortglömt av oss, därav fick vi nyttja en Pesola-våg för att väga fåglarna fram till kl. 13:35 då strömmen var åter på ön.

 

Nätfångst har p.g.a. blåsten inte kunnat utföras i dag heller. Dock har burfångsten pågått dagligen. Idag rastade ca 40 årsunga kärrsnäppor i Kausan och där lyckades vi fånga och ringmärkta 15 exemplar.

 

Vid tangentbordet
Oscar Gustavsson, Mathilda Lindberg, Uno Unger och Kasper Wieck

 

Författare: Nidingen

Stationschefer för Dagbok m.m.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *